Yamaha DXS15XLF 1600W 15" Powered Subwoofer (Black)
SKU:
DXS15XLF
UPC:
Availability:
Ships based on supplier availability.
Shipping:
Description
The black Yamaha DXS15XLF is a powered subwoofer designed for extending the low frequency of full-range speakers and is well suited for use with any of the DZR-series powered loudspeakers. The 1600W Class-D amplifier powers the 15" woofer to provide a frequency range of 33 to 150 Hz (-10 dB) with a maximum SPL of 136 dB. The on-board D-XSUB LF 96 kHz DSP processor provides total bass management. The Normal mode is ideal for a balanced low-frequency response, while Boost mode provides a tighter and more focused bass with some extra punch. Xtended LF mode drops the low-end frequencies down even further for large bottom end. If using two or more subwoofers, the selection of Cardioid mode can effectively reduce stage volume, while increasing low-end output directed at the audience.
Features:
  • For Live Stage, Theatre, DJ Setups
  • Designed for Low-Frequency Extension
  • Woofer: 15" with 4" Voice Coil
  • Max SPL: 136 dB
  • Class-D Amplifier: 1600W
  • Frequency Range: 33 to 150 Hz (-10 dB)